Klíč:

• Úvodem
• Filmy
• Natáčíme
• Technika
• Zbraně
• Fotky
• Historie

• O boudě
• Obrázky
• Fotky

• K-S 5
• Fotky
• Dobové fotky

• Akce
• Kdo jsme
• Odkazy


Zbraně



Olis při dokončování makety PPŠ-41

Jak se vyrábí makety    [ Text: Jenda ]

   Poměrně težkou částí naší filmové tvorby je výroba zbraní. Naštěstí se mezi námi našli nadšenci kteří si s tím hlavu nelámou. Olis a Pecon vyrobili už spoutu zbraní, nejdříve to nemělo s realitou nic společného ale teď už můžu ríct že některé vypadají opravdu jako originál (na detaili se přece nehraje). Každý vyrábí zbraně podle svého. Pecon si dokáže suprově vyhrát se dřevem a s kvalitně nabrynýrovanou hlavní, Olis umí udělat ze železa téměř všechno. Do nových filmů se nám tyto hračky opravdu hodí.
Na následujících řádcích vydíte seznam toho co, se jim povedlo. Tak co na to říkáte?
Pecon a Olis při debatě o německé pušce Mauser Špagin PPŠ-41 před dokončením

Seznam maket zbraní


Samopal sovětský vz. 1941 (Špagin PPŠ-41)
Samopal sovětský vz. 1941 (Špagin PPŠ-41)

RÁŽE : 7,62mm
DÉLKA : 840mm
HMOTNOST : 4480g
ZÁSOBNÍK : 71 nábojů, segmentový 35

Tento samopal dosud nehrál v žádném z našich filmů. Má hrát ve fimu Příběh partyzánský.
Vývoj samopalů v Sověckém svazu počátkem druhé světové války probíhal bouřlivě. Již 21.prosince 1940 byl do výzbroje zaveden nový samopal vzor 1941 konstruktéra Špagina, známý pod zkratkou PPŠ-41. Tvůrce kladl důraz na rychlou a snadnou výrobu zbraně i v továrnách s prostým vybavením,a proto se pouze hlaveň a závěr musely složitě obrábět. Většina ostatních části se lisovala pouze z plechu. V roce 1942 konstruktér zavedl další zjednodušení, jednoduché překlopné hledí a segmentový zásobník na 35 nábojů. Výroba samopalu PPŠ-41 probíhala v několika továrnách, a tak již roku 1942 dostala armáda 1,5 milionů techto zbraní. Celkem se v pruběhu války výrobilo na 5 milionů samopalů Špagin.

Lehký kulomet německý vz.1942 (MG42)
Lehký kulomet německý vz.1942 (MG42)

RÁŽE : 7,92mm
DÉLKA : 1220mm
HMOTNOST : 11 580g
KULOMETNÝ PÁS : 50,250 nábojů

Tato maketa MG42 hrala v scéně 1 a v Ardenském lesu.
Brzy po zavedení lehkého kulometu MG34, Který byl výrobně náročný a nákladný, hledala německá armáda jeho levnější náhradu pro uvažovanou válečnou velkovýrobu. Při konstrukci nového kulometu dosáhla největšího uspěchu firma Grossfuss z dobelnu, ale vzorek, který obstál ve vojskových zkouškách, vznikal až roku 1941. Dr. Grunow, hlavní konstruktér, důsledně využil při stavbě zbraně lisování z plechů, uplatnil zavez s otočnými a uzamykacími válečky, který dovolil dosáhnout vysoké kadance a také řešení rychlé výměny hlavně bylo zdařilé. kulomet byl zaveden do výzbroje jako vzor 1942 (MG42) a již v létě toho roku jej s úspěchem použila německá vojska v severní africe. Výroba nového typu běžěla v několika továrnách v Německu a rakouském Štýru. V konečné fázi dosáhla měsíční produkce 17 500 zbraní a Wehrmacht převzal celkem 414 964 MG42, další kulomety k jednotkám SS a jiným ozbrojeným složkám. konstrukce této zbraně se osvedčila natolik, že se v různých modifikacích vyrábí dodnes v několika státech.

Puška německá opakovací 98k (Mauser)
Puška německá opakovací 98k (Mauser)

RÁŽE : 7,92mm
DÉLKA : 1110mm
HMOTNOST : 4060g
ZÁSOBNÍK : na 5 nábojů

---
Puška Karabina 98k je zkrácená verze pušky 98 která byla zbytečne dlouhá. "K"-znamenalo kurz, čili krátký. Tato puška byla sice kratší než předchozí model ale na karabinu byla stejně příliš dlouhá. Puška vycházela z komerčního modelu Standard, který v meziválečném období vyráběla řada zemí napříkad Československo, Belgie a Čína. Německá verze se začala vyrábet v roce 1935. Zpočátku byly tyto zbraně výborně spracovány ale pstupem času se jejich celková hodnota snižovala. Ke konci války se zbraně vyráběli z dřevotřísky, ze dřeva nízke kvality nebo i z umělé hmoty. Zmizeli i některě zbytečnosti jako je například ozub pro bodák. Důkladní němci pro pušku 98k vyvinuli granátomet, peryskopická mířidla a sklopné pažby u zbraní pro vísadkové jednotky. Karabina 98k zůstala ve výrobě až do konce války.